Několikrát jsem v diskusích četl názor, že ti, kterým se nelíbí Miloš Zeman a Andrej Babiš v čele státu, popírají výsledek svobodných voleb a nejsou tudíž demokraté a bojují tedy proti demokracii. Opak je však pravdou. Pokud v demokratickém systému rezignujeme na základní etické hodnoty, umožňujeme tím přístup k moci těm, kteří demokracii postupně destruují. Jak by výše zmínění diskutéři hodnotili výsledek voleb v roce 1933 v Německu a v roce 1948 u nás? Jako vítězství demokracie nebo jako její lapsus?
To je několikrát vyvrácený mýtus . Ani Hitler v roce 1933 ani komunisté u nás v roce 1948 nezískali moc díky vítězství ve svobodných volbách, ale kvůli porušení ústavy a ozbrojenému nátlaku . Etické hodnoty jsou dost subjektivní a konkretizují se na dobu a místo, zatímco demokratické volby jsou nejspravedlivějším a nejobjektivnějším kritériem pro rozhodnutí, kdo bude ce státu vládnout.
Nemohu s Vámi souhlasit - etické hodnoty jsou základem. Pokud přestanou být kritériem, můžete svobodně zvolit za premiéra třeba arcisatanáše neboť bude nabízet ráj na Zemi. Umění politiky je též uměním manipulace - není to pouze o fyzickém násilí a nátlaku. Garantuji Vám, že ani Vy nejste imunní proti tomu, abyste pod vlivem šikovného manipulátora svobodně odhlasoval, že tráva je modrá a nebe zelený. Politika je o důvěře, a pokud většina lidí dá důvěru někomu, kdo pro svůj prospěch neváhal spolupracovat s StB, je to stejné, jako kdyby hlasoval, "že nebe je zelený"
To co píšete je utopie, nevím, jak by váš svět mohl fungovat ? Kdo by rozhodoval, co je etické a co není? Kdo by určoval, kdo má důvěru lidí a kdo ne. . Takové pokusy v historii už bylo a vždy to skončilo diktaturou. Pokud by si lidé chtěli zvolit arcisatanáše, tak by si ho zvolili, asi proto, že by jim byl arcisatanáš blízký.... ... Ano i takový zákon je možný udělat, existují deklaratorní zákony typu: "Masaryk, zasloužil se o stát." I když víme, že se o tom zasloužilo, ještě více lidí . Přesto vašemu argumentu moc nerozumím, pokud by lidé hlasovali pro ,,nebe je zelený" tak ok, ale nebe by zelený ani tak nebylo. Když ale lidé hlasují pro nějakou politickou stranu, tak to má jasný výsledek.
Proboha, tak to přece funguje! Pokud by se z tohoto stala "Utopie", tak naopak svět fungovat nebude, diktaturou končí právě rezignace na etické principy. Je přitom úplně lhostejné, zda tyto "utopické hodnoty" nazvete "Mos maiorum" jako Římané, jako vnitřní mravní zákon jako Immanuel Kant nebo stručným citátem "Nebát se a nekrást", jak pravil Vámi zmíněný Masaryk. Relativizujete něco, co sám reálně používáte ve svém životě: "Nikdy nebudete mít důvěru k někomu, kdo Vás dříve okradl, kdo lže, nebo kdo Vás pomlouvá".
Tohoto elementárního rozlišení "dobra a zla" jsou, byť podvědomě, schopny již malé děti. Kdo si pak svobodně zvolí za zástupce lháře, nemůže se divit, že lže. Kdo si zvolí zloděje, nemůže se divit, že bude okraden. A kdo si zvolí zjevného psychopata, nemůže se divit ničemu - a právě pro psychopaty je signifikantní, že normy, které jsou v podstatě vrozené každému jim nic neříkají - oni dělají vždy jen to, co přináší prospěch jim samotným. Relativizace základních (všech) hodnot je pak obvyklým prostředkem manipulace těchto psychopatů. Zrelativizováním všeho v podstatě nastolím pocit anarchie, které využiji pro své cíle tak, že nastolím řád.
Samozřejmě, že hodnoty jsou základem státu, ale ty hodnoty vytváří historie, tradice ale i vnímání lidí, žijících v konkrétním čase. Dříve by bylo nemorální, kdyby v politice byla žena či rozvedený člověk, v USA to byl problém, třeba ještě nedávno . A pokud velká část veřejnosti neuvěřila, že Babiš, je zloděj nebo jim je to jedno a i přes to má úspěch u voličů, tak to musíme respektovat . Já taky Babiše za premiéra nechci, i když z jiných důvodů, ale prostě ANO vyhrálo s 30% volby a jasně před volbami deklarovalo, kdo je jejich kandidát na premiéra a přímo zvolený prezident to taky před volbami deklaroval a vyhrál. A to by se mělo respektovat.
"… pokud velká část veřejnosti neuvěřila, že Babiš, je zloděj nebo jim je to jedno a i přes to má úspěch u voličů, tak to musíme respektovat…".
NE!!!
Pokud respektuji zlo, nebo, ještě hůř, zlo podporuji, jsem spolupachatelem tohoto zla!
Zlo není relativní. To není momentální hodnota, vytvořená "historicky", to je hodnota, na které stojí společnost. Tato nebo jakákoli jiná.
A je jedno, zda je postulovaná již ve Starém zákoně, zda ji vyslovil Sókrates nebo Konfucius. Člověk se stal člověkem ve chvíli, kdy "poznal co je dobré a co zlé".
Mění se pouze formy, podstata zůstává stejná!
To platí!
A pokud ne, Bůh s námi .
Ježíš nežijte v pohádce, politika je složitá věc a ne jen boj dobra se zlem -_- Co kdyby byly volby a vyhrál by třeba pan profesor Fiala a druhá část společnosti by řekla, že pro ně představuje zlo a proto se mu musí postavit, takže odstoupí a budou další volby a takhle se to bude opakovat. Nebo jak si to představujete? Nějakou teokracii, kde nějací duchovní budou určovat, kdo je dobro a kdo zlo? Žijeme v demokratické společnosti!
Přesně jste popsal podstatu problému spočívajícího v rezignaci na kvalitativní hodnoty:
Kdyby vyhrál p. Fiala (Kalousek, Sobotka, Bartoš, Bělobrádek ...), tak by se to bezesporu mnoha lidem nelíbilo proto, že mají jiné názory. Já bych takovouto volbu respektoval a na Václaváku by nebyla ani noha,
protože ani jeden z těchto pánů není trestně stíhaný StBák, který lže, jako když tiskne a krade ani se při tom nezačervená .
Takovéto chování je i u řádně zvolených představitelů zcela v rozporu s principy demokratické společnosti.
Právo ohradit se proti tomuto stavu je pak zcela elementárním principem demokracie.
Dá se to ovšem říci i opačně: "Pokud dochází k tak zjevnému pošlapávání demokratických principů, je povinností každého demokrata se proti takovému konání postavit".
V diskuzích je dnes velice rozšiřován názor, že oponenti hnutí ANO a A. Babiše protestují proti výsledku demokratických voleb. Proti tomuto názoru je ovšem třeba se kategoricky ohradit: